Jak spolu souvisí zátěžové deky a sport?
Sportovci kladou na své tělo extrémně vysoké nároky, a proto je pro zlepšení výkonnosti velmi důležitý nejen efektivní trénink, ale také účinná regenerace. Jsme si vědomi toho, že v regeneraci se stále více dostávají do popředí velmi účinné aktivní přístupy, a myslíme si, že NIDu jako pomůcka může mít své místo i v regeneraci. A právě z tohoto pohledu bychom vám rádi představili zátěžové deky.
Přikrývky lze použít ve fázi po námaze, přikrytím při bdění a odpočinku nebo během denního či nočního spánku. Působením stálého hlubokého tlaku dochází k řadě chemických reakcí, jejichž výsledkem je uvolnění „hormonů štěstí“ serotoninu, oxytocinu a dopaminu a následným metabolismem melatoninu, a tak mohou deky přispět k celkovému duševnímu uvolnění, snížení stresu a rychlejšímu navození klidu po výkonu, kdy obvykle přetrvává sympatická stimulace s udržováním „hladiny adrenalinu“. Zároveň tlak deky na tělo zlepšuje krevní oběh, což může vést k lepšímu zásobování kyslíkem, živinami, a tím podpořit rychlejší hojení zranění, účinnější odplavování odpadních produktů, jako je kyselina mléčná, a tím i rychlejší regeneraci svalů. Prostřednictvím řady biochemických procesů může přikrývka rovněž přispět ke zlepšení spánku. Jak víme, spánek je jednou z nejdůležitějších součástí regenerace. Dostatečná délka spánku se u dospělých pohybuje v rozmezí 7-9 hodin, u sportovců je ještě delší. Během nočního spánku se v pravidelných cyklech střídají období nonREM a REM spánku (fáze REM se postupně prodlužují, fáze nonREM zkracují). Při správné délce a střídání jednotlivých fází dochází k obnově fyzických i psychických sil a fixaci paměťových stop. Kvalitní spánek zlepšuje kognitivní schopnosti, zrychluje reakční dobu.
Spánek je důležitý také z hormonálního hlediska. Během spánku se produkuje několik hormonů, mezi nejdůležitější v kontextu celkové regenerace a budování svalů patří hormon melatonin (produkuje se v noci, denní světlo jeho produkci potlačuje), který reguluje krevní tlak, teplotu, má antioxidační a protizánětlivé účinky. Růstový hormon, jehož nejvyšší produkce je během spánku a který je zodpovědný za proteosyntézu, a tím podporuje růst svalů, podporuje také lipolýzu, a tím ovlivňuje metabolismus tuků. Z metabolického hlediska je důležitý steroidní hormon testosteron, převážně mužský hormon, který je kromě mnoha jiných funkcí zodpovědný za budování svalové hmoty. Naopak během spánku klesá hladina kortizolu (stresového hormonu), který je důležitým hormonem během dne, kdy má mnoho metabolických funkcí, štěpením bílkovin a tuků dodává potřebnou energii svalům ve formě cukrů, což je výhodné během tréninku, ale ne ve fázi regenerace, zvyšuje krevní tlak, srdeční výdej a dlouhodobě tlumí imunitní reakce organismu. Správným spánkem můžeme tyto hormony udržet na jejich účinné úrovni a pomoci tělu regenerovat. Kromě použití v regenerační fázi jsou k dispozici informace od zahraničních sportovců, kteří používají
deky pro zahřívací a ochlazovací část na začátku a na konci tréninku, aby bylo protažení účinnější.
Nabídka je pestrá a věříme, že si každý najde tu nejlepší pro sebe.